دستگاه بسته بندی

دستگاه بسته بندی چیست؟

  با در نظر گیری بسته بندی مناسب برای محصولات می توان به موارد مهمی چون صحت و کیفیت، بازاریابی و سود و چرخاندن موفق خط تولید دست پیدا نمود. بی شک اولین چیزی که در رابطه با محصول نظر مشتری را به خود جلب خواهد نمود بسته بندی محصول می باشد. تنوع دستگاه های بسته بندی بسیار زیاد می باشد. در این مطلب ما قصد داریم اطلاعات جامعی را در رابطه با دستگاه های بسته بندی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

  نقش دستگاه های بسته بندی در اقتصاد مدرن

  طی سال های گذشته صنعت بسته بندی با پیشرفت بسیار زیادی همراه بوده است. برای فروش یک محصول نیاز است که عواملی چون کیفیت محصول، بسته بندی مناسب و بازاریابی و مارکتینگ حرفه ای در کنار هم قرار بگیرند و به نوعی شما هیچ خط تولیدی را نخواهید یافت که بی نیاز از دستگاه های بسته بندی باشد.
  اگر کمی در ذهن خود به جستجو بپردازید درخواهید یافت که بسته بندی محصولات طی سال های گذشته چه میزان با تغییر همراه بوده است. این موضوع به خوبی نشان دهنده آن است که بشر روز به روز به اهمیت بالای بسته بندی محصولات پی برده و درصدد افزایش کیفیت بسته بندی محصولات خود برخواهد آمد.
  از این رو در ادامه ما سعی داریم صنعت بسته بندی را در کسب و کارهای امروزی علی الخصوص در زمینه خوراک اعم از خشکبار، حبوبات و… مورد بررسی قرار دهیم. علاوه بر آن در انتها به معرفی چند نمونه دستگاه معروف در بازار داخلی نیز خواهیم پرداخت. با صنایع تولیدی پک لوام همراه باشید.

  2 3 e1603467254726

  اهمیت بسته بندی در اقتصاد امروز

  به عنوان اولین قدم بایستی کیفیت ماندگاری، سلامت و صحت محصولات مورد نظر که قصد بسته بندی آن ها را داشته را مورد بررسی قرار دهیم. برای نمونه باید مطمئن بود که بسته بندی مورد نظر به خوبی محصول را از گرد و خاک و تماس مستقیم با هوا حفظ خواهد نمود.

  هر چند این موضوع از نظر بسیاری از شرکت های بزرگ به خوبی درک شده است اما با این حال هنوز هم بسیاری از شرکت های تازه تاسیس از اهمیت این مهم غافل می باشند.

  به جرات می توان گفت این موضوع تاثیر زیادی در تفاوت شرکت های بزرگ و کوچک خواهد داشت. یک بسته بندی خوب فواید بسیاری را به همراه خواهد داشت که از بین آن ها می توان به دوام هر چه بیشتر محصول اشاره نمود.

  بی شک هر فردی به عنوان یک پخش کننده که در آخرین چرخه فروش قرار گرفته است ترجیح خواهد داد که به جای محصولی با دوام چند روزه محصولی را سفارش دهد که تا دو سال ماندگاری داشته باشد.


  از سویی دیگر محصولات دارای بسته بندی مناسب و مطمئن از نظر سلامت و بهداشت به طبع به نسبت سفارشات فله طرفداران بیشتری خواهند داشت. با کمی توجه در رابطه با این موارد به خوبی درخواهید یافت که در نظر گیری یک بسته بندی مناسب ضمن آن که یک خدمت به شمار می آید می تواند به نوعی صنعت را متحول سازد.


  در کنار محصولات خوراکی چون خشکبار و حبوبات و گوشت و… باید این را در نظر داشت که هر چیز مدرنی در این اقتصاد نیازمند بسته بندی خواهد بود و حتی سیگاری که همه از ضرری که برای ریه خواهد داشت آگاه هستیم نیز از این قائده مستثنی نخواهد بود و همه این انتظار را خواهند داشت که به گونه ای بسته بندی شود که به خوبی توتون خود را تازه نگه دارد.

  تا به این جای مطلب سعی کردیم در رابطه با شمای بسته بندی و اهمیت آن ترسیمی ذهنی برای شما ایجاد نماییم. در ادامه به معرفی انواع دستگاه های بسته بندی و نحوه به کارگیری آن ها در خط تولید کارخانه ها خواهیم پرداخت.

  بیشتر بخوانید : هدف از بسته بندی محصولات چیست؟

  انواع دستگاه بسته بندی و کاربرد آن ها

  با توجه به تنوع دستگاه های بسته بندی موجود در بازار از معرفی تک به تک آن ها صرف نظر خواهیم نمود و به نوعی می توان گفت تعداد دستگاه های بسته بندی در دنیا برابر با تعداد محصولاتی است که تولید می گردند!


  برخی مواقع شرکت ها به ناچار برای خط تولید خود دستگاه بسته بندی خاصی را سفارش خواهند داد و می توان گفت که این دستگاه بسته بندی خاص و انحصاری آن محصول و شرکت خواهد بود.

  صرف نظر از تمامی این مسائل دستگاه های بسته بندی در خطوط تولید مواد غذایی به نوعی نقش اول را خواهند داشت.  از این رو از لحاظ گوناگون نظیر قیمت و تنوع محصول پیچیده ترین مارکت متعلق به دستگاه های بسته بندی حوزه مواد غذایی است.

   مورد بعدی صنایع شیمایی می باشد. در این حوزه نیز پس از صنعت مواد غذایی حساسیت و ایمنی بسیار بیشتر از سایر صنایع خواهد بود. به همین شکل شما به خوبی خواهید توانست با توجه به فراگیری محصول و بعد از آن درجه نیاز به پوشش، به رابطه آن صنعت با پروسه بسته بندی پی ببرید.

  بیشتر بدانید : نکات قابل توجه در زمان خرید دستگاه بسته بندی

  وظایف دستگاه بسته بندی

  همان طور که در ابتدا گفتیم به نوعی دستگاه های بسته بندی یکی از عوامل اصلی در چرخش چرخ خط تولید هر کسب و کاری به شمار می آیند.

  حال این موضوع را کمی بازتر خواهیم نمود. در واقع در هر کمپانی محصول نهایی برای خروج از خط تولید به یک بسته بندی نیاز خواهد داشت و می توان گفت که این موضوع ابتدایی ترین نیاز محصول به بسته بندی می باشد.

  در کنار آن که محصول بایستی به هر حال درون یک بسته قرار گیرد، کیفیت و دوام این بسته بندی نیز در بازاریابی و فروش محصول بسیار موثر خواهد بود. عدم توجه به کیفیت بسته بندی و تطابق آن با اصول بازاریابی خیلی زود برند شما را مغلوب خواهد نمود و در نتیجه خیلی زود با مشکلاتی چون تعدیل نیرو و یا توقف خط تولید رو به رو خواهید شد.

  حال که به خوبی به اهمیت دستگاه های بسته بندی در خطوط تولید کارخانه ها پی بردید، بد نیست با چند دستگاه بسته بندی قدرتمند نیز آشنا گردید. ممکن است شما نیز مانند بسیاری از افراد در وهله اول تنها به قیمت دستگاه بسته بندی توجه نمایید، اما توصیه می شود حتما به نیازهای خود توجه نموده و به سراغ محصولی بروید که ویژگی های مد نظر شما را دارا باشد.

  به نوعی پیش از قیمت به گستردگی و عمق حوزه ی انجام وظیفه ی دستگاه بسته بندی توجه داشته باشید.

  آشنایی با برخی از دستگاه های بسته بندی قدرتمند و معتبر

  با توجه به عدم اتصال بازار ایران به بازارهای جهانی، امکان ارجاع به بانک جامع اطلاعاتی B2B های بین المللی نظیر علی بابا و ساخت چین وجود نخواهد داشت، از این رو در جمع آوری اطلاعات به تولیدات داخلی ماشین سازی پاشا صنعت البرز اکتفا کردیم.

  مواردی که در ادامه آورده شده است به نوعی نشان دهنده بضاعت صنعت بسته بندی ایران زمین می باشد. در گام اول دستگاه های بسته بندی با توجه به عملکردی که داشته مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  1.    ماشین آلات پرکن؛
  1.1  دستگاه پرکن حجمی و پودری
  1.2  دستگاه پرکن توزینی
  1.3  دستگاه پرکن گرانولی
  1.4  دستگاه ساشه مدادی
  1.5  دستگاه پرکن خطی مایعات
  1.6  دستگاه پرکن مایعات روتاری
  1.7  دستگاه پرکن مایعات غلیظ

  2.    ماشین آلات لیبل زن؛
  3.   دستگاه دربند؛
  4.   دستگاه بسته بندی سلفون از زیر؛
  5.   دستگاه بسته بندی سیل؛
  6.   دستگاه بسته بندی چای و دمنوش؛
  7.   دستگاه بسته بندی حبوبات و خشکبار؛
  8.   دستگاه بسته بندی سلفون از رو؛
  9.   دستگاه ترمو فرم فیل سیل؛
  10. اسکین پک؛
  11. دستگاه وکیوم؛
  12. سلفون استرچ؛
  13. دستگاه دوخت نخی؛
  14. دستگاه شیرینگ پک؛
  15. دستگاه دوخت پلاستیک؛
  16. دستگاه استرچ پالت

  بله همان طور که ملاحظه نمودید در کل دستگاه های بسته بندی به 15 نوع دسته بندی می گردند. پیش از معرفی آن ها نیاز به ذکر مطلبی خواهد بود.

  دستگاه های بسته بندی به غیر از عملکرد و نیز مبحث به خدمت گیری، با توجه به محل قرار گیری در خط تولید نیز به دسته های مختلفی تقسیم می گردند. به صورت واضح تر، ممکن است شرکتی اول از همه برای خشکبار خود بسته های یک کیلوگرمی در نظر بگیرد و پس از آن این بسته بندی های یک کیلویی را در کارتون های صدتایی قرار داده و در نهایت برای هر ده کارتن یک بسته بندی بسیار بزرگ لحاظ گردد.

  طبیعی است که برای هر مرحله از این بسته بندی ها به دستگاه مخصوصی نیاز خواهد بود. اکنون به معرفی این دستگاه های پرکن خواهیم پرداخت تا در انتها به دستگاه بسته بندی سلفون برسیم. با ما همراه باشید.

  ماشین آلات پرکن

  ماشین آلات پرکن

  اگر چه در ظاهر، عملکرد دستگاه های پرکن بسیار ساده می باشد و تنها بایستی محصولات را در حالت مایع، گاز، جامد و… را به درون ظرفی مشخص منتقل دهند اما واقعیت آن است که کار این دستگاه پیچیده تر از این بوده و این موضوع باعث شده است که در بین ماشین آلات بسته بندی لقب متنوع ترین دستگاه را از آن خود نماید.

  واقعیت آن است که در بسته بندی پدیده های گوناگونی قرار داده خواهند شد. از این رو برای مثال در صورت بسته بندی گازی سمی بایستی ایمنی بسیار قوی لحاظ گردد. این موضوع در رابطه با بسته بندی مایعات چسبان نیز بسیار چالش برانگیز خواهد بود. بی شک با توجه به مثال های ذکر شده به خوبی به زیرشاخه های این دستگاه بسته بندی پی برده اید.

  ماشین های بسته بندی پرکن خود دارای 7 زیر دسته می باشند و در واقع هر یک از این زیر دسته ها از سوی شرکت های مختلفی تولید شده اند. با توجه به نوسانات ارز و اقتصاد داخلی در صورت اهمیت قیمت دستگاه بسته بندی برای شما، کافی است با کارشناسان ما تماس داشته باشید. ا

  ما توصیه ما به شما عزیزان این می باشد که اولویت خود را نیازها و انتظارات خود از دستگاه مورد نظر قرار دهید. برای نمونه در صورتی که دستگاه بسته بندی را برای خط تولید نوشابه خود می خواهید باید مطمئن گردید که دستگاه مورد نظر قادر است که بدون از دست دادن گاز و ایجاد کف نوشیدنی های شما را بسته بندی کند.

  ماشین الات لیبل زن

  ماشین آلات لیبل زن

  به طور معمول در هر مرحله دست کم یکی از خطوط تولید به دستگاه بسته بندی لیبل زن نیاز خواهد داشت.

  شناساندن برند به مخاطب را می توان یکی از اهداف اصلی بسته بندی برشمرد. از این رو حتی بسته بندی مورد نظر در صورت مطلوب بودن از نظر کیفیت و سلامت رسیدن به مقصد چنانچه نتواند برند شما را در ذهن مخاطب ماندگار سازد بی فایده خواهد بود.

  در کل می توان کیفیت ماشین های لیبل زن را با آینده و موفقیت کسب و کار شما به ویژه در زمینه مارکتینگ در ارتباط مستقیم دانست. تولید این دستگاه ها در ابعاد مختلف اعم از دستی تا نمونه های عظیم صنعتی تولید شده و به خوبی از عهده چرخاندن خط تولید برخواهند آمد.

  دستگاه بسته بندی دربند

  دستگاه بسته بندی دربند

  ماشین های دربند در صنایع گوناگونی به ویژه در صنعت غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و از مواد استفاده از آن ها می توان به بسته بندی محصولاتی چون دوغ، نوشابه، کنسرو ماهی و خاویار اشاره نمود. کاربرد بالای این دستگاه ها در صنایع باعث شده است که تنوع آن ها بالا بوده و رنج قیمت آن ها نیز از چند صد هزار تومان تا چندین میلیون تومان متغیر گردد.

  دستگاه بسته بندی سلفون از زیر

  بی شک یکی از دلایل جذابیت لواشک های موجود در بازار وجود سلفونی است که بر روی آن ها کشیده شده است. از موارد استفاده از دستگاه های بسته بندی سلفون از زیر، در خط تولید می توان کارخانه هایی چون کارخانه لواشک، بستنی، ظروف یک بار مصرف و دیگر محصولات با ساختار این چنینی را نام برد.

  دستگاه بسته بندی سیل

  یکی از جذاب ترین موارد استفاده از دستگاه بسته بندی سیل در زمینه بسته بندی سالاد می باشد. بسته بندی از سوی این دستگاه های بسته بندی بر اساس قالب شما انجام خواهد شد و به غیر از بسته بندی سالاد می توان به بسته بندی شکلات، میوه و سالاد الویه اشاره نمود.

  دستگاه بسته بندی چای و دمنوش

  دستگاه بسته بندی چای و دمنوش

  این دستگاه چندان نیاز به توضیح نخواهد داشت و نام آن به خوبی گویای همه چیز می باشد.

  در رابطه با این دستگاه نیز نیاز شما حرف اول را خواهد زد، در صورتی که تولید تی بگ اولویت شما می باشد تنها یک دستگاه به خوبی نیاز شما را پاسخگو خواهد بود اما در صورت بسته بندی جعبه ای و در کیلوهای مختلف بایستی دستگاه دیگری نیز تهیه نمایید. شرکت پاشا صنعت البرز را می توان یکی از شرکت های فعال و موفق در زمینه تولید این دستگاه دانست.

  دستگاه بسته بندی خشکبار و حبوبات

  دستگاه بسته بندی خشکبار و حبوبات

  این دستگاه نیز یکی دیگر از دستگاه های بسته بندی پرطرفدار می باشد که به غیر از کارخانه های بزرگ از سوی کسب و کارهای خانگی نیز با استقبال زیادی رو به رو می باشد. این در حالی است که برای نمونه دستگاه های بسته بندی چای و دمنوش تنها از سوی کمپانی های معروف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

  این دستگاه ها دارای قیمت متغیری می باشند و مصرف و خواسته شما به نوعی تعیین کننده قیمت این دستگاه ها می باشد. با این حال در صورت بالا بودن قیمت ها می توانید به سراغ دستگاه های دست دوم نیز بروید.

  دستگاه بسته بندی سلفون از رو

  در بالا با دستگاه سلفون از زیر آشنا شدیم و گفتیم که یکی از مثال های بارز و قابل تجسم در مورد این دستگاه، لواشک می باشد.

  اکنون همین لواشک را در پوسته بیرونی آن متصور گردید. به کمک دستگاه بسته بندی سلفون از زیر لایه پلاستیک چسبان به لواشک چسبیده خواهد شد و پلاستیک رویین آن نیز با دستگاه سلفون از رو گذاشته می شود. یکی دیگر از نمونه های استفاده از این دستگاه بسته بندی کیک و کلوچه می باشد.

  حرف آخر

  در این مطلب ما سعی کردیم به اهمیت دستگاه های بسته بندی در خطوط تولید بپردازیم و در ادامه نیز به معرفی برخی از دستگاه های بسته بندی پرکاربرد پرداختیم. اکنون مجدد بازگشتی به مقدمه خواهیم داشت تا بگوییم این مطلب ریشه در اهمیت بسته بندی در اقتصاد مدرن خواهد داشت.

  در این اقتصاد رقابت بالا باعث شده است که برای ماندگاری در کار خود از نظر کیفیت، سلامت و زیبایی محصولاتی در حد مطلوب داشت.

  برای دیده شدن محصول و جذب مخاطب نیز شما به دستگاه های مجهز نیاز خواهید داشت و نمی توان انتظار داشت که بدون وسایل و تجهیزات مورد نیاز یک محصول جذاب را روانه بازار نمود.

  محصولات معرفی شده در این مطلب برخی در خط تولیدهای گسترده و برخی در کارخانه های خانگی نیز قابل استفاده می باشند. اما مسئله مهم در رابطه با خرید این دستگاه این می باشد که شما بایستی به نیاز خود توجه نمایید. حضور در B2B ها به انتخاب مناسب شما در زمینه خرید دستگاه های بسته بندی کمک زیادی خواهد نمود.

  نظرات شما عزیزان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو مطالب
  جدیدترین مطالب
  عضویت در خبرنامه
  سبد خرید
  فروشگاه
  لیست علاقه مندی ها
  0 مورد سبد خرید
  حساب من